Naši paralympionici vyskúšali bezbariérové riešenia

V poslednom článku sme vám predstavili spoluprácu s paralympijskými športovcami Veronikou Vadovičovou a Radoslavom Malenovským, ktorí s nami šíria posolstvo samostatnosti a posúvania svojich osobných hraníc.

Hlavným cieľom kampane je zvýšiť mobilitu ľudí pohybujúcich sa na invalidnom vozíku a pomôcť im spoločne prekonať bariéry pomocou sofistikovaných bezbariérových riešení.

Veronika a Radoslav v kampani ukazujú zdvíhacie zariadenia, ktoré denne používajú a ktoré im pomáhajú aktívne žiť.

Ako prvé sme vyskúšali šikmé schodiskové plošiny, ktoré pomáhajú hendikepovaným zdolávať schody v budovách aj mimo nich. Slúžia ako náhrada výťahov a inštalujú sa bez zbytočných stavebných úprav. Ako vidno na fotografiách nižšie, kopírujú povrch schodov a osoby na invalidnom vozíku ich môžu obsluhovať samostatne bez sprievodnej osoby. V prípade nepoužívania sa plošiny na schodisku sklopia a zaberajú iba cca 30 cm od steny, čo umožňuje ich využitie aj na úzkych schodiskách.

Veronika otestovala aj samoobslužný schodolez, ktorý dokáže obsluhovať aj samotný vozičkár bez nutnosti doprovodu. Toto mobilné zariadenie je možné prepravovať jednoducho v aute a Veronika ho využívala pri tréningoch na strelnici. Je možné naň pripnúť štandardný mechanický vozík, ale prípade potreby aj elektrický vozík. Pásový schodolez myslí aj na bezpečnosť prepravovanej osoby a v prípade náhleho zastavenia na schodoch sa bezpečne zastaví.

Stoličkový výťah, na ktorom nám Veronika zapózovala so svojou puškou, je vhodný najmä pre seniorov a pre ľudí, ktorí môžu chodiť, ale už nevládzu zdolávať schodisko. Je to pomôcka známa hlavne na ako riešenie mobility v dome, ale v niektorých prípadoch môže nahradiť schodiskovú plošinu. Ak sa plošina nevojde na schody je možné aj ako alternatívu pre vozičkára použiť stoličkový výťah, ktorý nezaberá toľko priestoru. V tomto prípade sa musí vedieť vozičkár sám alebo s pomocou inej osoby presadiť na stoličkový výťah. Odporúčame aj aby mal v každej stanici jeden invalidný vozík, aby ho nemusel prevážať. Častým riešením je nechávať jeden vozík pri vstupe do domu pre vonkajšie použitie a druhý pri vstupe do bytu pre použitie v domácnosti.

Radoslav Malenovský má doma od nás stropný zdvihák, ktorý používa na nácvik chôdze a vertikalizáciu tela. Stropný zdvihák je ideálna pomôcka na presun z postele na vozík alebo z vozíka do vane či sprchového kúta. Jeho obsluhu zvládne úplne každý – bežne stačí jedna sprievodná osoba a niektorí vozičkári sa môžu obslúžiť so stropným zdvihákom aj sami. Stropný zdvihák je vhodný nielen na suchý či mokrý presun, ale aj ako pomôcka na cvičenie a a rehabilitáciu (predtým, ako začnete stropný zdvihák používať na cvičenie či rehabilitáciu, skonzultujte to so svojim lekárom). Stropná zdvihák sa okrem nácviku chôdze využíva aj na pohybové cvičenie, napríklad na naťahovanie či zohýbanie končatín. Je vhodný aj na polohovanie klienta na lôžku, čím napomáha zabrániť vzniku preležanín.  Je vhodné ho využívať aj so špeciálnym vakom na odpočinkové sedenie.

Pozrite sa, ako vyzeralo testovanie zdvíhacích zariadení a pomôžte nám spoločne šíriť posolstvo: „Prekonajme spolu bariéry“.

Radoslav Malenovský si vyskúšal ako funguje v našej firme schodisková plošina SP-Stratos.
Plošina na schody SP-Stratos sa dá využiť ako sedačka, ktorá vyviezla Veroniku Vadovičovú na poschodie.
Veronika nám zapózovala na schodoleze so svojou puškou, ktorú používa na strelnici.
Stoličkový výťah si vyskúšal v našom sídle ARES aj Radoslav.
Radoslav Malenovský má doma od nás stropný zdvihák, ktorý používa na nácvik chôdze. Odporúčame všetkým klientom, ktorí by chceli doma chôdzu precvičovať.
Stropný zdvihák dokáže premiestniť človeka z vozíka do postele.
Pri fotení bolo veľa zábavy. Na obrázku exteriérová schodisková plošina SP-Omega.
Veronika sa odviezla na výnimočne dlhej schodiskovej plošine od ARESu, ktorá meria až 35 metrov.

Požiadajte si o bezplatný návrh a o vypracovanie cenovej ponuky na našom bezplatnom telefónnom čísle 0800 150 339 alebo vyplňte formulár TU.

Zdieľať na: