10 tipov ako si vybrať zdvíhaciu plošinu pre imobilných

Zvažujete kúpu plošiny pre imobilných do rodinného domu, školy, nemocnice, knižnice, na poštu či do iných inštitúcií? Prečítajte si niekoľko pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať, aby ste sa pri výbere nepopálili.

1. Batériový pohon? Áno i nie

Batériový pohon plošiny je často uvádzaný ako najvýhodnejšie riešenie kvôli bezpečnej doprave do stanice pri výpadku elektrického prúdu. Bohužiaľ to je i posledná výhoda tohoto riešenia. Plošina na batériový pohon je vhodná najmä na prepravu jednotlivcov. Nie je vhodná napríklad do škôl, kde sa chcú prepravovať v rovnakom okamihu po schodisku viaceré imobilné osoby.

Batérie sa nestihnú dobíjať a plošina sa kvôli nedostatočnej kapacite batérií zastaví uprostred dráhy. To isté platí aj pre plošiny umiestené vonku, kde sa v zimných mesiacoch pôsobením chladu znižuje kapacita batérií.

Plošiny na batériový pohon, ako je napríklad SP-Delta a SP-Stratos, sú vhodné pre fyzické osoby do domácností, kde plošinu využíva počas dňa menej osôb. Tam, kde je vysoká frekvencia používania plošiny pre imobilných sa jednoznačne odporúča plošina so stálym prívodom elektrickej energie zo siete. Táto plošina sa nazýva SP-Omega. Výpadky elektrickej energie je možné vykrývať náhradnou batériou.

Schodisková plošina | ARES
Schodisková plošina | ARES

2. Pohon mimo plošinu? Získate tým priestor pre invalidný vozík naviac

SP-Omega má pohon umiestený mimo pohybujúcej sa plošiny. Vďaka tomu je plošina veľmi úzka a získate tým potrebný priestor na prepravu vozičkára. Preto je možné prepravovať vozičkára na plošine už od 85 cm šírky schodiska.

SP-Omega schodisková plošina pre ZŤP | ARES
SP-Omega schodisková plošina pre ZŤP | ARES

3. Nie je priestor pre zábradlie? Využite dráhu plošiny

Dráha plošiny musí byť navrhnutá tak, aby spĺňala kritériá pre zábradlie na schodisku. Ušetríte tak jedným riešením dodatočné náklady na inštaláciu zábradlia.

Priestor na zábradlie | ARES
Priestor na zábradlie | ARES

4. Neviditeľné napájanie plošiny

Napájanie by nemalo byť vyriešené predĺženým káblom, ktorý sa ťahá za idúcou plošinou. Je tu zvýšené riziko vyšklbnutia tohoto napájania a opotrebovania navijaku, ktorý kábel navíja. Bezpečným riešením je vedenia kábla priamo v trubke dráhy plošiny.

Neviditeľné napájanie plošiny SP-Stratos | ARES
Neviditeľné napájanie plošiny SP-Stratos | ARES

5. Dráha vyrobená na mieru

Plošina pre vozičkárov je produkt, ktorý bude nainštalovaný na jednom mieste niekoľko rokov. Odporúčame preto inštaláciu priamo na mieru schodiska a nerobiť pritom kompromisy so skladovými výrobkami, ktoré majú iba štandardnú škálu rozmerov. Pri výbere dráhy na mieru je možné vybrať aj zo širokého spektra príplatkovej výbavy, napríklad farbu, úchyty stĺpikov do stien alebo do schodov, a podobne. Tým môžete napríklad získať viac miesta na schodisku.

Dráha vyrobená na mieru | ARES
Dráha vyrobená na mieru | ARES

6. Prispôsobenie sa podlahy vozíku a schodisku

Podlaha plošiny je tiež jedným z prvkov, ktorý môže byť upravený na mieru a prispôsobí sa invalidnému vozíku a schodisku. Užívateľ tak dostane ďalšie potrebné centimetre naviac, aby používanie plošiny bolo ešte jednoduchšie a aby užívateľ namiesto úzkeho vozíka mohol používať svoj štandardný vozík, na ktorý je zvyknutý.

Prispôsobenie sa podlahy vozíku a schodisku | ARES
Prispôsobenie sa podlahy vozíku a schodisku | ARES

7. Stoličkový výťah alebo plošina? Vyberte si oboje

Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť alebo máte v budove obe skupiny užívateľov – horšie chodiace osoby aj vozičkárov, môžete doplniť šikmú schodiskovú plošinu o sklopnú sedačku. Tá je využívaná iba užívateľmi bez invalidného vozíka. Sklopením sedačky je plošina rovnako použiteľná ako bez nej.

Stoličkový výťah alebo plošina? Vyberte si oboje | ARES
Stoličkový výťah alebo plošina? Vyberte si oboje | ARES

8. Odborný záručný a pozáručný servis?

Dlhodobá životnosť šikmých schodiskových plošín je podporená kvalitným autorizovaným servisom, ktorý vykonávajú vyškolení servisní technici.

Servis schodiskovej plošiny a stoličkového výťahu | ARES
Servis schodiskovej plošiny a stoličkového výťahu | ARES

9. Použité materiály a povrchová úprava

Aby mohla byť plošina využívaná nielen v interiéry, ale aj v exteriéry, mala by mať dostatočne vysoké číslo medzinárodného štandardu ochrany elektrických komponentov, tzv. IP krytie. IP je odolnosť elektrických komponentov voči vniknutiu cudzieho telesa či vniknutiu kvapalín.

Funkčná schodisková plošina v zime | ARES
Funkčná schodisková plošina v zime | ARES

10. Bezpečnosť

Šikmé schodiskové plošiny musia spĺňať bezpečnostné normy. Je dôležité, aby firmy, ktoré ponúkajú tento produkt mali aj typový certifikát k tomuto výrobku. Certifikát potvrdzuje bezpečnú funkciu plošiny, ktorá býva často doplnená citlivými hranami, ktoré majú za úlohu zastaviť plošinu v prípade kontaktu s cudzím predmetom. Plošina má obmedzenú maximálnu rýchlosť až na 0,15 metrov za sekundu a je vybavená núteným ovládaním, t.j. sa pri pustení tlačidla zastaví.

Citlivé dno na schodiskovej plošine SP-Stretos | ARES
Citlivé dno na schodiskovej plošine SP-Stretos | ARES
Zdieľať na: