Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom

V tomto blogu by som rád poukázal na to, že ak človek ostane na invalidnom vozíku, alebo s iným hendikepom, ktorý mu zabraňuje šoférovať auto bez úpravy, tak mu môže vyriešiť tento problém ručné ovládanie. Kým sa dostaneme k samotnej úprave, dôležitý je výber vhodného auta.

Auto je potrebné si vybrať podľa druhu hendikepu a druhu činnosti, akú stým vozidlom budete vykonávať možno aj každý deň. Ja som na invalidnom vozíku, vlastním auto s ručným ovládaním Škoda Octavia kombi a som presvedčený, že Nemci robia najlepšie autá, hlavne motor, čo je u mňa kritérium č.1. Vyberal som si také, ktoré bude mať veľký kufor, aby sa tam bez problémov zmestil vozík a nie veľmi vysoké, kvôli presunu z vozíka do auta a opačne. Používam ho hlavne na dlhšie výlety a kratšie jazdy po meste, do práce chodím na vozíku.

Ručné ovládanie auta
Ručné ovládanie auta

Väčšinou ho používam sám, alebo s druhou osobou tiež na vozíku. Stihol som šťastne najazdiť 17 000 km. Nemôžeme zabudnúť na dôležitosť auta. Sú to naše druhé nohy, aj keď dnes už chodia autobusy a iná doprava prispôsobená pre osoby na invalidnom vozíku, ale spoliehať sa na to nedá, hlavne v zlom počasí. Je to pre nás nevyhnutnosť. Do môjho auta som si dal namontovať ručné ovládanie značky ,,Veigel“, ktoré mi robili vo firme ARES. Je to jednoduchá mechanická páka, kde plyn aj brzdu ovládam jednou rukou.

Ručné ovládanie auta
Ručné ovládanie auta

Musím podotknúť, že ja mám obidve ruky zdravé, preto mi tento druh ručného ovládania vyhovuje. Už ho používam skoro 16 mesiacov a som veľmi spokojný. Na zmenšený priestor pri nohách som si zvykol a neprekáža mi, nakoľko nohy nepoužívam, ale nesťažovali sa ani šoféri, ktorí šoférovali s pedálmi. Moje ručné ovládanie sa bez problémov dalo zapísať do technického preukazu motorového vozidla.

Ručných ovládaní je veľa druhov, tak sa nemusíte báť, že si nebudete vedieť vybrať. Ak nemáte stopercentné ani ruky, tak nemusíte strácať hlavu. V dnešnej dobe môžete šoférovať auto aj s ťažším hendikepom, avšak veľkou výhodou je, že každé upravené auto je naďalej ovládateľné aj pedálmi, a môže ho šoférovať aj iná osoba a ovládať ho normálne nohami.

Ručné ovládanie auta
Ručné ovládanie auta

Určite si pokladáte otázku: Nebude to všetko veľmi drahé? Nie ste v tom sami, ak pracujete alebo študujete, tak štát vám nemalou čiastkou prispeje na auto, aj na jeho úpravu, či už na ručné ovládanie, alebo iné úpravy, ktoré budete potrebovať. Keď si to celé zhrnieme, život s hendikepom nekončí, uľahčime si život ako sa len dá a žime ho naplno.

Zdieľať na: