Hendikepované deti potrebujú pomôcky na mieru

Slovenské príslovie hovorí: „Ohýbaj ma mamko, dokiaľ som ja Janko. Keď už budem Jano, neohneš ma mamo.“ A toto príslovie platí dvojnásobne pri deťoch s fyzickým hendikepom. Telo dieťaťa sa vyvíja, je stále ešte flexibilné a dobre sa učí. Čím skôr sa preto začne s rehabilitáciou, cvičením a podporou rozvoja motorických a ďalších funkcií, tým sú úspechy lepšie a trvalejšie.

Každodenná starosť rodičov detí a dospievajúcich na invalidnom vozíku zahŕňa ich presun z postele do vozíka a na vykonanie hygieny, prekonanie schodov v dome a prepravu do školy či k lekárovi. V mnohých prípadoch je potrebné mať viacero zariadení: na presuny v domácnosti stropný zdvihák, plošinu na prekonanie schodiska a špeciálne upravené auto, pokiaľ ste odkázaní na prevoz dieťaťa na dlhšie trasy.

V Arese preto myslíme pri kompenzačných pomôckach aj na deti a ponúkame im riešenia na mieru. Každá pomôcka má svoje špecifiká a každá sa už od začiatku dá navrhnúť tak, aby sa prispôsobovala rastúcemu dieťaťu. Táto individualizácia zahŕňa aj to, že niektoré deti majú rozdielny proporcionálny rast oproti zdravým deťom a je nutné to zohľadniť.

S dieťaťom je potrebné čo najviac rehabilitovať, lebo deti v čase rastu majú väčšiu šancu na uzdravenie než dospelí jedinci. Na tieto účely je vhodnou pomôckou aj stropný zdvihák, ktorý sa využíva na nácvik chôdze alebo ako pomôcka pri cvičení.

Stropný zdvihák | ARES
Stropný zdvihák | ARES

Výhoda stropného zdviháku je tá, že sa inštaluje iba raz za celý život dieťaťa a menia sa iba vaky podľa tempa rastu. Všetky typy vakov, ktoré ponúkame, sú aj v detských veľkostiach. Ako deti rastú je možné vaky flexibilne meniť. Ako so stropným zdvihákom cvičiť a ako ho používať na nácvik chôdze vám povie váš odborný lekár.

Niektoré firmy dbajú nato, aby boli ich pomôcky krásne a pre deti príťažlivé aj z estetického hľadiska. Napríklad firma Guldmann ponúka ku svojim stropným zdvihákom bočné kryty v štyroch variantoch – aj napríklad so vzorom zebry či ryby, ktoré sú u detských klientov obľúbené. V zahraničí sa stretávame aj s tým, že si zariadenia pre deti a mladých ľudí plošiny pomaľujú graffitmi alebo obrázkami. Napríklad v austrálskom Adelaide je schodisková plošina do kaviarne pre mladých pomaľovaná vtipným nápisom.

Schodisková plošina SP-Delta v Austrálskom Adellaide | ARESSchodisková plošina SP-Delta v Austrálskom Adellaide | ARES
Schodisková plošina SP-Delta v Austrálskom Adellaide | ARES

Šikmá schodisková plošina je dobrou pomocníčkou – s rastom dieťaťa sa zväčšuje aj jeho telesná hmotnosť, až dospeje do fázy, kedy ho nie je možné preniesť po schodoch na rukách. Myslite na to dopredu a vyvarujte sa problémom s chrbtom. Plošiny sa navrhujú na celý život a s postupom rastu dieťaťa ich nie je potrebné meniť. Na plošine je možné prepravovať i špeciálne detské vozíky, kočíky alebo elektrické vozíky, ktoré by neboli pre schodolez vhodné.

Deťom psychicky pomáha postupné osamostatňovanie a čoraz menšia závislosť na rodičoch, aby mohli svoj voľný čas tráviť so svojimi kamarátmi bez toho, aby ich niekto musel prepravovať napríklad po schodoch. Deti sa môžu naučiť naše pomôcky postupne samostatne ovládať a využívať. Náš klient Peťko sa hneď skamarátil s plošinou SP Omega, ktorú sme mu nainštalovali na mieste bývalej špajze a s ktorou sa napriek detskému veku dokáže sám prepravovať z prízemia rodinného domu do svojej izby. Jeho otec mu šachtu skrášlil aj veselými detskými nálepkami, čím krásne zapadla do detskej izby.

Plošiny sú čoraz populárnejšie aj na základných či stredných školách, ktoré sa v rámci inklúzie a integračných programov stávajú bezbariérovými, aby mohli prijímať aj žiakov so zníženou mobilitou.

Poslednou pomôckou, ktorú rodičia s malým škôlkarom či školákom často potrebujú, je špeciálne upravený automobil. Akonáhle je dieťa väčšie začína byť problém ho bezpečne prepravovať v detskej autosedačke. Rodičia sa väčšinou rozhodujú, či budú dieťa prepravovať ako sediace na invalidnom vozíku alebo či budú potrebovať systém na premiestnenie dieťaťa z vozíka na sedadlo auta a naspäť. Ares ponúka široké spektrum úprav od jednoduchých, akými sú stabilizačné pásy cez otočné sedadlo až po presadacie zariadenie či kotvenie vozíka.

Naša firma Ares svojim klientom pomáha aj s vybavovaním príspevku na kúpu debarierizačných zariadení, na ktorý majú deti nárok už od 3 rokov veku. Príspevok z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny pokryje až 95% z ceny zariadenia, čím značne odľahčí rodinnému rozpočtu.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac, obráťte sa na nás na našom bezplatnom telefónnom čísle 0800 150 339 alebo na e-maile ares@ares.sk a dohodnite si bezplatnú obhliadku či prezentáciu a vypracovanie projektu zdarma.

Zdieľať na: