Ako si správne vybrať zdvíhací vak

Pri výbere oblečenia kladieme dôraz na to, aby nám každý kúsok sedel ako uliaty. Okrem toho, že oblečenie ulahodí oku, je jeho kúpa podmienená stopercentnou pohodlnosťou nosenia. Inak to nemôže byť ani s výberom vaku pri stropných alebo mobilných zdvíhacích zariadeniach.

Väčšina z tých, ktorí sa už stretli s týmito zariadeniami a stali sa vašimi neodmysliteľnými pomocníkmi pri každodenných potrebách, vie rozlíšiť minimálne dva typy vakov. Tie strieda pri suchom presune a pri presune mokrom resp. pri kúpaní. Nie je však nutné sa uspokojiť so štandardom, ktorý nie vždy kompenzuje situáciu, v ktorej sa nachádzate. Mnohokrát je zdravotný stav hendikepovaného sediaceho vo vaku vážny. Vtedy je potrebné zvýšiť hygienu alebo pacienta viackrát polohovať na posteli. Pri tejto zvýšenej starostlivosti by musela byť naporúdzi počas celého dňa minimálne jedna asistujúca osoba, ktorá aj napriek snahe niekedy nepredíde svojou starostlivosťou vzniku dekubitov.

Tieto úlohy opatrovania vieme zjednodušiť správnym výberom vaku. Predstavíme vám vaky, ktoré sú vyvinuté práve tak, aby vhodne kompenzovali situáciu vášho blízkeho a vytvorili mu maximálne pohodlie pri presune.

Vak Basic  – je štandardizovaný vak vhodný na presun osoby, ktorá je schopná držať hornú časť tela a nemá problém ani so stabilitou krku a hlavy. Je dobrý na bežný presun z postele do vozíka, na vykonanie toalety a na 90 % úkonov, ktoré potrebujeme s vakom zvládnuť. Tento vak má rôzne varianty, a to :                                   

BASIC – bez opierky hlavy, s dobrou stabilitou udržania prepravovaného vo vaku.

HIGHT – s opierkou hlavy, vhodný pre presun pacientov v nemocniciach.

LOW – znížená verzia pre aktívnejších ľudí, vhodný pre rehabilitačné cvičenie stability na fit lopte.

NET – vak je sieťovaný a vhodný predovšetkým na kúpanie a vykonanie starostlivej hygieny v ťažko dosiahnuteľných oblastiach. Vyhotovený je vo všetkých troch typoch : Basic, Hight a Low.

Vak Active – je vhodný pre aktívnych klientov, ktorí bez problémov udržia svoje telo v sede.

MICRO – je vhodný pre tých klientov, ktorí mávajú spazmy (samovoľné pohyby, tras alebo zášklby).

Vak TRAINER slúži na nácvik chôdze a je vhodný na rehabilitácie po úrazoch. Ponúkame aj vo verzii pre deti.

Vak basic basic na suchý presun

Vak basic hight net na kúpanie

Vak nasic low net na kúpanie

Vaky Active Mikro a Active Mikro plus – sú vaky, ktoré majú plne otvorený sed. Ich tvar je prispôsobený pre ľudí, ktorí sú spastickí. Kvôli maximálnemu pocitu bezpečnosti v nich sú vybavené prídavným zapínacím pasom.

Vak Active Mikro Plus – S lepšou Oporou Chrbtice

Vak Active Mikro – Pre ľudí S lepšou Koordináciou Tela

Vak Basic Amputee – je špeciálne prispôsobený vak pre ľudí po amputácii končatiny. Spôsob upevnenia vaku na vešiak sa líši od ostatných, pretože pri tomto type sa musel zohľadniť posun ťažiska hendikepovanej osoby sediacej v ňom. Slúži na bežný presun, no nie je vhodný na kúpanie.

Vak Basic Amputee – špeciálne upravený Vak pri posune ťažiska sediacej osoby

Vak Basic Hight Comfort – už z názvu vyplýva, že slovo komfort pri tomto vaku má svoje opodstatnenie. Vak totiž vieme upevniť na vešiak v 3 variantoch, kde jeden z nich vie umožniť človeku po amputácii bezpečné sprchovanie alebo kúpeľ, ďalšia poloha je vhodná pre ľudí s dekubitmi a posledná poloha zaručí maximálny komfort človeku, ktorý potrebuje stálu podporu hlavy.

Vak Basic Hight Comfort– Zaručujúci komfortný presun Aj dlhodobejšie strávené chvíle vo vaku

Vak Bariatric – vak pre ľudí s nadrozmernými proporciami tela. Tento vak je spolu so stropným zdvihákom vyvinutý tak, aby zodvihol hmotnosť až 500 kg. Americké nemocnice si nevedia predstaviť fungovať bez tohto systému. Pri presune týchto pacientov by museli byť minimálne 4 asistujúce osoby.

Vak Bariatric – vak pre ľudí s nadrozmernými proporciami tela

Špeciálne vaky a popruhy

Do našej ponuky patria aj rôzne špeciálne vaky a popruhy, ktoré neslúžia len na zdvíhanie a presun osoby. Špeciálne popruhy sa používajú v rámci hygieny, rehabilitácie a tiež sem patria rôzne doplnkové pomôcky.

Medzi špeciálne popruhy patria:

  • popruh na polohovanie (otočenie klienta na bok),
  • popruh na zdvíhanie končatiny (potreba zdvihnutia napr. nohy pri hygiene alebo pri cvičení alebo napríklad aj pri obúvaní ponožiek),
  • opierka hlavy. 

Horizontálny presun osoby pomocou stropných zdvihákov

Nie je presun ako presun. Pri ťažkých stavoch alebo pri dopravovaní pacienta po ťažkom úraze na operačnú sálu je viac ako dôležité zabezpečiť horizontálnu polohu, pri ktorej by bol prepravovaný čo najviac zaistený.

Táto výhoda horizontálneho premiestnenia za pomoci jednej asistujúcej osoby je bez týchto vakov a stropného zdviháka nemožná. Možno si myslíte, že v domácnosti je to nerealizovateľné, ale varianty vešiakov, na ktoré vieme vaky upnúť, sú tiež vymyslené tak, aby ste aj v domácom prostredí mali možnosti správnej opatery.

V nasledujúcom texte vám opíšeme zaujímavé riešenia nielen vodorovného posunu, ale aj polohovania na lôžku.

Leg Sling, Turner, Twin Turner – vaky alebo skôr povedané pomôcky pri rehabilitácii a pri polohovaní na lôžku. Keďže sa v nich osoba neprenáša, slúžia iba osobám ležiacim na posteli. Pomocou nich vie asistent jednoducho prezliecť posteľné obliečky, polohovať osobu tak, aby sa predišlo nežiaducim dekubitom a rehabilitovať časti tela jednoducho a bez námahy.

Twin Turner – Vak umožní polohovať osobu ležiacu na posteli

Leg Sling – Vak určený na rehabilitácie

Horizontal lifter – zariadenie určené výhradne do nemocníc. Umožňuje rýchly, jednoduchý a predovšetkým bezpečný posun pacienta na operačné lôžko. Masívna konštrukcia je ľahko zložiteľná a skladná, takže nebude zavadzať na operačnej sále. Vak na presun je buď v celku alebo v menších častiach, ktoré presun osoby pomôžu urýchliť a samozrejme sú taktiež veľmi spoľahlivé pri fixácii.

Horizontal lifter – zabezpečí bezpečný horizontálny presun priamo na operačnú sálu

Horizontal lifting support – je jednoduchšia verzia horizontálneho presunu pacienta v nemocnici alebo osoby pripútanej na lôžku doma. Tak ako aj v predošlom prípade sú k dispozícii dva typy vakov. Vak, ktorý nesie celú váhu tela, je v celku, a vaky, ktoré nesú taktiež celú váhu tela, no sú rozdelené na časti podopierajúce jednotlivé body tela.

Horizontal lifting support – presun ležiacej osoby bezpečným a rýchlym spôsobom.

Repositioning sling – vak, ktorý je určený skôr pre domáce využitie ako pre využitie v nemocniciach. Je vyrobený v troch rôznych typoch, a to štandard, krátky a sieťovaný. Pomocou štvorbodového vešiaka, je zaistená poloha prevážajúcej osoby ležmo. Výhoda je, že pomocou tejto zostavy vaku a vešiaka vieme zaistiť polohovanie osoby na posteli a ťažko ležiaceho pacienta vieme vertikalizovať do prípustnej roviny.

Repositioning sling – použitie v domácnosti vhodné na presun ležiaceho pomocou štandardného vešiaka

Vaky na nácvik chôdze

Vak Active Trainer (nácvik chôdze) je pre ľudí, ktorí chcú trénovať chôdzu a ktorí majú dostatočnú silu nôh, aby mohli stáť vzpriamene, ale ktorí majú problémy s rovnováhou. Vak im pomáha stáť vzpriamene a dáva im pri chôdzi oporu. Vak podporuje hruď a hornú časť chrbta, zatiaľ čo spodné popruhy dávajú oporu okolo bokov a minimalizujú riziko vykĺznutia pacienta. Vak pomáha ľuďom balansovať v sediacej pozícii na okraji postele, pri postavení sa alebo pri samotnej chôdzi.

Vak Active Trainer

Vak Active Vest – Kids pomáha deťom stáť a podporuje ich pri chôdzi. Tento pediatrický vak podporuje hornú časť detského trupu a oblasť panvy, pomáha so státím, chôdzou a nácvikom stoja, rovnako ako s rovnováhou pri tréningu a hre. Dodáva istotu a pocit bezpečia pre dieťa aj jeho opatrovateľa.

Vak Active Vest – Kids na nácvik chôdze pre deti.

Vak Active Vest – Kids na nácvik chôdze pre deti.

Vak Bariatric Gait Trainer pomáha obéznym ľuďom pri státí a podporuje ich počas chôdze. Tento vak má tvar krátkych nohavíc, aby podporoval pacienta v oblasti panvy a žalúdka. Dizajn napomáha tomu, aby sa nestláčal nositeľov žalúdok a takisto eliminuje riziko toho, aby používateľ skĺzol cez vak nadol. Je vyvinutý tak, aby podporoval používateľa v stoji a zabezpečoval optimálny komfort. Vak na nácvik chôdze je ideálny na tréning držania tela a skorú mobilizáciu obéznych pacientov. Zvyšuje pocit istoty a bezpečia pacienta aj opatrovateľa pri nácviku rovnováhy pri sedení, státí a chôdzi.

Vak Bariatric Gait Trainer pomáha obéznym ľuďom pri státí a podporuje ich počas chôdze.

Prehľad všetkých nami ponúkaných vakov nájdete na: https://www.ares.sk/domaca-starostlivost/vyber-zdvihacie-vaku-popruhu/

Zdieľať na: