Cestovanie za kultúrou do Viedne

Aj medzi hendikepovanými je mnoho vášnivých cestovateľov a obdivovateľov kultúrnych a historických pamiatok. V seriáli článkov vám chceme priblížiť ich skúsenosti s návštevou múzeí, pamätihodností a dovolenkových destinácií z rôznych kútov Čiech a Slovenska, ako i ostatných krajín sveta. Upozorníme vás na možné problémy s architektonickými bariérami a prípadnými možnosťami, ako sa im vyhnúť.

Krajina našich susedov, Rakúsko, je bohatá na prírodné krásy a plná kultúrnych a historických pamiatok. Zo širokej ponuky si určite vyberie každý, kto tu strávi aspoň krátky čas. Pretože všeobecne Rakúsko vďaka povedomiu ľudí i štátnej legislatíve vychádza v ústrety hendikepovaným, nie je problém vycestovať sem na jednodňový výlet alebo i na dovolenku s vozičkárom. Nie, že by tu vôbec neexistovali bariéry, ale vo väčšine prípadov ich prekonáte pomocou výťahov, schodiskových plošín, nájazdových rámp a ochoty miestnych obyvateľov.

Hlavné mesto Viedeň je v dnešnej dobe dopravných možností vzdialené len hodinu cesty od hraníc Slovenska. Z Bratislavy môžete cestovať priamo i vlakom z Hlavnej stanice alebo zo železničnej stanice Petržalka. Na oboch staniciach sú už nainštalované zdvíhacie plošiny pre imobilných, pomocou ktorých jednoducho nastúpite do železničného vagóna. Trať z Petržalky čiastočne kopíruje trasu bývalej električky Bratislava – Viedeň, ktorá bola v prevádzke od 5. 2. 1914 do 10. 10. 1938 a naši starí otcovia spomínali, ako ňou chodievali do Viedne na kávu.

Do cieľa našej dnešnej cesty, Umelecko–historického múzea, sa dostanete miestnou dopravou (zo stanice Hauptbahnhof električkou S-Bahn č.D, zo stanice Westbahnhof metrom linkou U3). Jednoduchšia je cesta autom, samozrejme, ak pôjdete mimo dopravných špičiek. Cesta z Bratislavy či už po diaľnici A4 alebo štátnou cestou cez Berg a Hainburg je rovnako dlhá, cca 70 km. Múzeum leží na viedenskom Ringu na Námestí Márie Terézie.

Zaparkovať môžete v tesnej blízkosti múzea na Heldenplatz, kde je 5 parkovacích miest pre telesne postihnutých, ktoré sú zdarma alebo v podzemných garážach pred Kunsthalle Wien. Podzemné garáže sú platené a sú v nich vyhradené miesta pre vozíčkarov v blízkosti bezbariérových výťahov. Z oboch parkovísk je k múzeu cca 100 m. Je to reprezentatívne miesto Viedne, ktoré vzniklo v 19. storočí zbúraním mestských hradieb.

Samotné múzeum, ktoré patrí k najvýznamnejším v Európe bolo dokončené v roku 1891 a 17. októbra toho istého roku ho slávnostne otvorili za prítomnosti aj nám dobre známeho cisára Františka Jozefa. V tejto budove sú umiestené významné zbierky: Pinakotéka (obrazáreň), kabinet umenia, predmety z egyptských, gréckych a rímskych vykopávok, numizmatický kabinet a zbierka historických zbraní. V júni až auguste je múzeum otvorené denne od 10.00 do 18.00 hod., vo štvrtok do 21.00 hod. V období september až máj je múzeum v pondelok zatvorené.

Keď prídete pred múzeum, nedajte sa odradiť. Hlavný vchod nie je bezbariérový, sú tu cca tri schodiskové stupne, ktoré by ste bez pomoci asistenta neprekonali. Bezbariérový vstup je postranným vchodom (Burgring č. 5, cca 20 m naľavo od hlavného vchodu) cez vrátnicu.

Návštevnícky servis vás odprevadí k bezbariérovému výťahu, ktorým sa dostanete do zníženého prízemia, kde sú šatne. Tým istým výťahom sa dostanete do vestibulu, kde si môžete zakúpiť lístky (môžete si ich kúpiť i vopred cez internet). A potom je už len na vás, ktorú zbierku si vyberiete na prehliadku. Nepočítajte však s tým, že by ste si všetky zbierky prehliadli za jedno popoludnie.

K vášmu pohodliu pri pohybe po budove slúžia dva výťahy (šírka dverí 99 cm, hĺbka kabíny 130 cm, šírka 150 cm), je tu päť bezbariérových WC (v šatni, na prízemí a na prvom poschodí). Môžete si zapožičať aj invalidný vozík, ktorý si však treba rezervovať deň vopred.

Na požiadanie si môžete zabezpečiť aj špeciálny sprievod pre postihnutú osobu. Keď sa vyveziete výťahom do priestoru zbierok, je pohyb na vozíku úplne bez problémov. Ak si vyberiete napríklad obrazáreň, kde sa nachádzajú významné diela najväčších európskych maliarov 14. až 18. storočia, môžete celé hodiny jazdiť po výstavných priestoroch bez akéhokoľvek obmedzenia a kochať sa ich obrazmi. Určite ste mnohé z nich videli na internete alebo v knihách. Nič však nenahradí priamy pohľad na diela Tiziana, Carravaggia, Rembrandta, Velázqueza,, Rubensa, Giorgioneho, Veronesa a mnohých ďalších v atmosfére múzea, kde na vás z každej steny hľadí významná časť dejín umenia.

Ak si chcete po skončení prehliadky oddýchnuť a utriediť dojmy z tej nádhery, ktorá je tu všade okolo vás, môžete si dať kávu a zákusok v kaviarni na prvom poschodí, ktorá svojím štýlom príjemne zapadá do prostredia múzea. A keď vám po opustení budovy ostane ešte čas, môžete si pozrieť niektorú z pamätihodností (Albertinu, Hofburg, cisársku hrobku, radnicu, parlament, mestský park, operu, …), ktoré sú v okolí doslova na pár otočení kolesami vozíka. Pri návšteve v predvianočnom období sa na námestí pred múzeom konajú vianočné trhy s typickými viedenskými špecialitami.

Ak sa rozhodnete ísť pešo na stanicu Westbahnhof, pôjdete cez ulicu Mariahilfer Straße. Je to známa viedenská štvorprúdová komunikácia, po jej stranách sa nachádzajú predovšetkým obchody s oblečením, obuvou, s kozmetikou. Nachádza sa tu až 350 obchodov, takže výber je naozaj pestrý. Nezabudnite, že v nedeľu a počas sviatkov sú obchody v Rakúsku zatvorené. Ak by vás už nakupovanie omrzelo, môžete navštíviť i kaviareň Freiraum na Mariahilfer Straße 117, do tejto bezbariérovej kaviarne sa zveziete plošinou SP-OMEGA a vychutnáte si tu krásne chvíle odpočinku.

Prajeme vám príjemný výlet!

Ceny vstupného do múzea:
Dospelí 14 eur
Deti do 19 rokov zdarma
ZŤP + sprievod 11 eur
Ročný vstup 34 eur
Parkovné-garáže/deň 8 eur
Zdieľať na: