Kruh na ovládanie plynu na volant

Krúžok na volant je obľúbené ručné ovládanie (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/kruh-na-ovladanie-plynu ) u ľudí, ktorí preferujú športovú jazdu v aute. Tým, že je krúžok umiestnený na volante, môže ho vodič držať oboma rukami a krúžok stláčať v ktoromkoľvek mieste na volante. Krúžok na volant môže byť použitý v kombinácii s brzdou ROU (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/rucne-ovladanie ) a je vhodný nielen pre automatické prevodovky, tak aj pre manuálne prevodovky. Pre manuálne prevodovky je potrebné auto dovybaviť i elektrickým ovládaním spojky tzv. elektronickou spojkou (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/elektronicka-spojka ). V automobile sa zachováva pôvodné ovládanie pedálov plynu a brzdy a automobil môže riadiť i zdravá osoba.

Rovnako ako plyn na ľavú nohu (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/plyn-na-lavu-nohu ) alebo páčka pod volantom (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/kruh-na-ovladanie-plynu ) sa aj krúžok na volante musí aktivovať stlačením bezpečnostného tlačidla. Tým sa sprevádzkuje krúžok a odpojí sa originálny plyn v automobile. Aktivácia musí byť zrealizovaná do určitého časového limitu. Je to ďalšie zabezpečenie proti zneužitiu predovšetkým nejakou treťou osobou, ktorá nebola na tento systém zaškolená, napríklad pracovníci v servise vozidiel. Odpojenie originálneho plynového pedálu od jeho funkcie je predovšetkým priaznivé pre šoférov, ktorí nemajú cit v nohách a mohli by tento pedál nedopatrením stláčať a tým nechtiac zvyšovať rýchlosť vozidla.

Pre ovládanie krúžku na volante musí mať šofér dobrú motoriku prstov, aby nimi zvládol držať volant a rovnomerne pridávať plyn stláčaním krúžku na volante. Obsluha je pomerne jednoduchá. Čím viac vodič stláča krúžok, tým viac pridáva plyn automobilu. Po pustení krúžku sa chod motoru ustáli späť na voľnobežných otáčkach a krúžok sa vráti do pôvodnej pozície. Krúžkom je možné jednoducho a pozvoľna pridávať a uberať plyn.

U tohto typu ručného ovládania nie je možné volant vybaviť guľou na volant alebo trojzubcom. Krúžok bráni dodatočnej montáži akýchkoľvek iných zariadení na volant. Inštaláciou krúžku na vozidle minimálne zasahujete do konštrukcie vozidla a je vhodný na väčšinu bežne vyrábaných automobilov.

Zdieľať na: