10 tipov ako si vybrať príslušenstvo ku schodolezu

1. Kľúčik, ktorý chráni schodolez proti zneužitiu – je to až neuveriteľné, ale i dnes niektorí výrobcovia dodávajú namiesto kľúčového zapínania iné lacnejšie riešenia, ako je zapínanie schodolezu pomocou kolíka.

Kľúčik, ktorý chráni schodolez proti zneužitiu
Kľúčik, ktorý chráni schodolez proti zneužitiu

2. LED osvetlenie – ukazuje na ťažisko pri preklopení schodolezu z podesty na schodisko a naopak. Určuje presnú polohu schodolezu na hrane schodu.

LED osvetlenie

3. Bezpečnostný pás – opýtajte sa, či je schodolez vybavený bezpečnostným pásom. Dnes je bezpečnostný pás braný ako samozrejmosť, ktorá zabezpečuje prepravovanú osobu proti prepadnutiu. Odporúčame ho pri každej jazde aj zapínať.

Bezpečnostný pás

4. Samoobslužné prevedenie – schodolez je zariadenie, ktoré potrebuje na pohyb i zdravú osobu na obsluhu, aspoň vo väčšine prípadov. Existuje ale jedna úprava štandardného prevedenia schodolezu, ktorá zmení schodolez s obsluhou na samoobslužnú verziu. Prepravovať sa môžete sami bez sprievodu druhej osoby.

Samoobslužné prevedenie
Samoobslužné prevedenie

5. Jednoducho vyberateľná batéria – vybratie batérie je vhodné, pokiaľ schodolez parkujete mimo nabíjacieho stanovišťa alebo v chladných nevykurovaných priestoroch. Vybranú batériu si môžete vziať k sebe do bytu alebo do domu, kde ju môžete mať neustále napojenú na nabíjačke. Odpojíte ju, až keď budete opäť chcieť použiť schodolez.

Jednoducho vyberateľná batéria
Jednoducho vyberateľná batéria

6. Sklonomer – je to výborná pomôcka na predbežné určenie uhla schodiska. Zistíme ním, či je uhol schodiska vhodný alebo príliš strmý na použitie schodolezu. Nevystavujeme tak seba ani osobu sediacu na schodoleze zbytočnému riziku. Sklonomer jednoducho položíme na schodisko a šípka nám ukáže na zelené alebo červené pole. Pokiaľ sme v zelenom poli, schodolez je možné použiť.

Sklonomer
Sklonomer

7. Brzda – Je to ďalší bezpečnostný prvok, ktorý zabraňuje nechcenému rozjazdu schodolezu na podeste. Využíva sa najmä pri čakaní na uvoľnenie schodiska na prepravu.

Brzda
Brzda

8. Displej na stav batérie – displej nám zobrazí stav nabitia batérie. Výhodné je mať display s väčším rozsahom stupnice, aby sme si boli istí, či je schodolez použiteľný na prepravu.

Displej na stav batérie
Displej na stav batérie

9. Kryt na schodolez – kryt môže byť na schodoleze použitý z funkčného i estetického hľadiska – môže zabraňovať vniknutiu nečistôt do priestoru pásov. Nevýhodou krytov je, že obmedzujú prístup k batérii.

Kryt na Schodolez
Kryt na Schodolez

10. Vyskúšanie u vás doma zdarma – môžete brať ako samozrejmosť, že predtým, ako schodolez záväzne objednáte, sa u vás zastaví vyškolená osoba, ktorá schodolez nastaví na váš invalidný vozík a vyskúša ho na vašom schodisku.

Vyskúšanie u vás doma zdarma
Vyskúšanie u vás doma zdarma

Chcete si schodolez odskúšať u vás doma už zajtra? Kontaktujte nás na ares@ares.sk alebo na bezplatnom telefónnom čísle 0800 150 339 a poradíme vám, ako môžete dostať na schodolez príspevok od štátu.

Zdieľať na: