Typy koľajníc

Stropné zdviháky sú veľmi praktickou pomôckou na zdvíhanie, polohovanie a premiestňovanie telesne postihnutých osôb. Už samotný názov „stropný zdvihák“ napovedá, že zdvihák sa pohybuje v koľajniciach umiestnených na strope.

Existujú 3 základné typy koľajníc – A, B, C.

Každá inštalácia si vyžaduje individuálne posúdenie situácie u klienta, prípadne v nemocnici alebo sociálnom zariadení a návrh vlastného koľajnicového systému. Naša firma ponúka návštevu a návrh systému zdarma v celej SR.

Existujú 3 základné typy koľajníc – A, B, C. Koľajnica A je najmenšia, používa sa do menších miestností a zároveň má najnižšiu nosnosť. Koľajnica B je vyššia, je vhodná na plné vykrytia miestností a tiež má vyššiu nosnosť. Koľajnica C, ktorá je dostupná až v 8 metrovej dĺžke je najpevnejšia a bez problémov unesie hmotnosť až 500 kg pri minimálnom množstve stropných alebo stenových kotiev.

Koľajnice sú vyrábané z hliníkovej zliatiny, preto sú pevné a zároveň ľahké a nepodliehajú korózii na rozdiel od oceľových koľajníc. Bočnú stranu koľajnice je možné prekryť plastovým krytom bielej alebo šedej farby, prípadne si navrhnúť individuálny dizajn bočného krytu. Najmä deti poteší, keď budú mať na svojom zdviháku a koľajnici napríklad svoje obľúbené rozprávkové postavičky. Koncový kryt zase zakryje zrezaný koniec koľajnice.

Sktrytá koľaknica

Sktrytá koľaknica

Zákazníci, ktorí majú radi nenápadné riešenia, určite využijú možnosť „ukrytia“ koľajnice do sadrokartónového alebo polystyrénového stropu. Do bežnej koľajnice sa nasunie lišta, na ktorú sa umiestni sadrokartónová alebo polystyrénová platňa. V miestnosti bude v strope vidieť iba spodnú časť koľajnice, všetko ostatné bude schované v strope. Tieto riešenia je možné použiť nielen na jednoduché koľajnicové systémy, prípadne zákruty, výhybky, ale aj na plné vykrytie miestnosti.

 

Zákruty – zákruty dodávame v 30°, 45°, 60° a 90° uhloch. Zákruty sú vhodné v prípadoch, kedy nastáva potreba vyosenia dráhy, napríklad keď je potrebné vyhnúť sa stropnému svietidlu.

Zákruty

Combi-lock – je to systém na spájanie koľajníc v zárubni, keď je potrebné prepojiť dve koľajnice (z toho aspoň jedná musí byť posuvná) v dvoch rôznych miestnostiach. V tomto prípade je možné osobu pomocou jedného stropného zdviháku prevážať v dvoch alebo viacerých miestnostiach bez zbytočného prehupovania alebo prevesovania.

Combi-lock
Combi-lock

Výhybka – v prípade, kedy je potrebné z jednej miestnosti pokračovať koľajnicami na dva rôzne smery do dvoch ďalších miestností, je vhodné zakomponovať výhybku. Výhybka funguje na diaľkové ovládanie, kedy si počas posunu zdviháku v koľajnici zvolíte požadovaný smer. Výhybka sa dodáva s 90° alebo 60° odklonom.

Výhybka

Otočný kruh – používa sa v prípadoch, ak chceme prekrížiť dva kolmé smery koľajnice, otočný kruh sa ovláda pomocou ovládačky a mení smer zdviháku o 90° doprava alebo doľava.

Otočný kruh
Zdieľať na: